Članovi projektnog istraživačkog tima organizirali su i proveli četverodnevne radionice u Osnovnoj školi Sv. Križ Začretje, s ciljem prezentiranja znanstveno istraživačkog projekta „Istraživanje i razvoj specijaliziranih multirotornih bespilotnih letjelica”, KK.01.1.1.04.0092 i popularizacije STEM znanosti u osnovnim školama.
Program se sastojao od radionica za učenike četvrtih i osmih razreda te predavanja za učitelje. Učenici su se kroz radionice upoznali s radom bespilotnih letjelica i robota te su se okušali u upravljanju i programiranju istih. Učiteljima je kroz predavanje predstavljen Projekt te su im pokazane neke od letjelica koje su izrađene tijekom provedbe projekta.
„Istraživanje i razvoj specijaliziranih multirotornih bespilotnih letjelica“, KK.01.1.1.04.0092 projekt je koji Veleučilište u Karlovcu zajedno s projektnim partnerom Fakultetom strojarstva i brodogradnje Zagreb provodi kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. – 2020.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 842.024,13 EUR (6.344.230,79 HRK) od čega bespovratna sredstva iznose 85% dok sredstva prijavitelja i partnera iznose 15%.
Period provedbe je 43 mjeseca, a provodi se na području Karlovačke županije i Grada Zagreba.
Istraživački tim, u kojem sudjeluju stručnjaci s Veleučilišta u Karlovcu i Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, kao svrhu projekta postavljaju istraživanje i razvoj multirotora s ciljem povećanja znanstvenih spoznaja i proširivanja komercijalne primjene letjelica. Stoga se kroz Projekt provela sinteza algoritama upravljanja za različite konfiguracije multirotora te komparativna analiza komercijalno dostupnih rješenja, analizirale su se različite konfiguracije multirotora, provedena su eksperimentalna mjerenja i terenska istraživanja obzirom na potrebne performanse letjelica i uvjete tijekom leta.
Navedene aktivnosti izravno će doprinijeti sljedećim ciljevima projekta:
- Provedbom znanstveno – istraživačkih aktivnosti unaprijedit će se postojeći sustavi koji se koriste u multirotornim bespilotnim letjelicama za misije nadzora, prikupljanja podataka, potrage i spašavanja, transporta te time proširiti efikasnost sustava i proširiti primjene letjelica;
- Poboljšati kvalitetu suradnje među znanstvenim organizacijama u području znanstveno- istraživačkih projekata čiji se rezultati diseminiraju poslovnom sektoru;
- Stvoriti uvjete za komercijalizaciju znanstvenih istraživanja u tematskim prioritetnim područjima definiranim Strategijom pametne specijalizacije (S3).